Başlıca burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, bulaşıcı viral bir hastalık olan Influenza, A, B, C olmak üzere 3 farklı türe sahip bir virüstür.

Influenza A: İnsan, kuş, domuz, at gibi memelilerde konaklayabilmektedir.

 Influenza B: Sadece insanda konaklamaktadır.

 Influenza C: Genellikle görülen ve hafif grip olarak bilinmektedir.

Bir çeşit grip hastalığı olan İnfluenza, virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır. Grip, sizin solunum sisteminize saldıran viral bir enfeksiyondur. Yani bu virüs burnunuzda, boğazınızda ve akciğerlerinizde enfeksiyon yapabilir. İnfluenza enfeksiyonuna halk arasında grip denilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Bulaşıcı olan İnfluenza hastalığı önemsenmeli, uzun sürede geçmeyen belirtiler varsa mutlaka önlem alınmalıdır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • 38 derece üzerinde ateş
 • Kas ağrıları ( özellikle sırtta, kol ve bacaklarda)
 • Titreme ve terleme
 • Baş ağrısı
 • Kuru, dirençli öksürük
 • Yorgunluk ve güçsüzlük
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı

Influenzayı, bu belirtileriyle, solunum yolu rahatsızlarına neden olan diğer hastalıklar dayanılmak zordur. Hastaları mutlaka 3-7 gün yatağa mahkûm etmektedir. Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta ancak halsizlik belirtilerin kaybolmasından sonra da devam etmekte, hatta 2 hafta kadar sürebilmektedir.

       İNFLUENZA BULAŞICI MIDIR?

Influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yolları, öksürük ve aksırıkla etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmadır. Hasta kişilerden etrafa saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğinde olması bulaşıcılığı daha da arttırmaktadır. Bu nedenle grip evde, iş yerinde, okullarda, kreşlerde, toplu taşım araçlarında çok kolaylıkla bulaşır. Mikrobu kapmış ancak henüz belirtileri başlamamış kişilerde yani hastalığın kuluçka süresince de bulaştırma mümkündür.

INFLUENZA TEDAVİSİ VE KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Genelde grip tedavisinde yatak istirahati ve yeterli sıvı alımı dışında başka bir şey gerekmez. Bazı vakalarda antiviral ilaç kullanımı gerekebilir. Bu ilaçlar hastalığın bulguları başlar başlamaz kullanılmaya başlandığında hastalığın süresini kısaltır ya da hastalığa bağlı ciddi komplikasyon gelişimini önler.

               Yaşantınızda ve evde yapabilecekleriniz:

 • Yeterli sıvı alımı: Sıvı kaybından korunmak için su, meyve suyu ve ılık çorbalar için
 • İstirahat: Savunma sisteminizin enfeksiyona karşı savaşmasına yardımcı olmak için daha fazla uyuyun.
 • Ağrı kesiciler: Vücut ağrılarınızı rahatlatmak için ağrı kesiciler kullanılabilir.

Korunma:

6 aylıktan büyük her bireyde senelik grip aşısını tavsiye etmektedir.

Her yıl yapılan mevsimsel grip aşısı o grip döneminde yaygın olarak görülebilecek 3 ya da 4 grip virüsü tipine karşı koruma sağlamak üzere üretilir.

Hastalığın yayılmasını nasıl önleriz?

Grip aşısı %100 koruyucu değildir. Bu nedenle hastalığın yayılmasını önleyici önlemlerin alınması gereklidir. Peki hastalığın yayılmasını önlemek için neler yapmalıyız?

El yıkama:

Düzenli ve doğru el yıkama çoğu enfeksiyona karşı koruyucu rol oynamaktadır. Sabun ve suya ulaşılamayan yerlerde alkol bazlı el dezenfektanlarını kullanmakta korunmak için etkili bir yöntemdir.

Öksürük ve hapşırırken dikkatli olunması:

Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnunuzu kapatmalısınız. Ağız ve burnunuzu kapatırken ellerinize grip virüsünün bulaşmasını önlemek için bir peçeteye, mendil içine ya da dirsek içinize hapşırın.

Kalabalık yerlerden uzak durun:

Grip, insanların kalabalık olduğu yerlerde çok kolaylıkla yayılır. Okullar, çocuk bakım evleri, toplu taşım araçları, ofis binaları, konser alanları gibi yerler hastalığın en çok yayılım gösterdiği yerlerdir. Grip enfeksiyonunun pik yaptığı dönemlerde bu tip kalabalık yerlerden uzak durarak hastalığın size bulaşmasını önleyebilirsiniz. Eğer hastaysanız ateşiniz düştükten sonra en az 24 saat daha evde kalmanız gerekmektedir. Bu sayede hastalığınızın diğer kişilere bulaşmasını önlersiniz.

Bu virüs, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ciddi sonuçlara hatta ölüme neden olabilir bu nedenden ötürü hem taşıyıcı hem de hasta olmamak için bu öneriler dikkate alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın